Skip Navigation

National Seafood Industry Awards 2017

 

 

 

Young Achiever Award

Winner: Asher Flynn - Freemantle Octopus, WA

 

Finalists:

James Polanowski - Candy Ab, TAS

Karthiga Kumanan – Seafarms, QLD

Michael Violante – Seafood Works, SA

 

Primary Producer Award

Winner: Ocean Grown Abalone

 

Finalists:
Australian Bay Seafoods – NT
Seafarms Group – QLD

 

 

Business Award (Large)

Winner: Humpty Doo Barramundi - NT

Finalists:
Coastal Fisheries – WA
Debbie's Seafood – QLD

 

 

Business Award (Small)

Winner: Bass Strait Direct - VIC

Finalists:
Monsoon Aquatics - NT
Tobin Fish Tales - QLD

 

 

 

Research Development and Extension Award

Winner: Spring Bay Seafood - TAS

Finalists: 
Future Green Solutions - WA
SARDI, PIRSA, NZRLFA - SA

 

 

 

Environment Award

Winner: Austral Fisheries - WA

Finalists:
Jack and Albert River Restoration Committee - VIC
Northern Prawn Fishery - QLD

 

 

 

People Development Award

Winner: Commercial Fishing Operations Skills for Northern Territory Indigenous Communities - NT

Finalists:
Sam Evenjhuis - TAS
Seafarms Group - QLD

 

 

 

Promotion Award

Winner: Mandurah Licensed Fishermen's Association - WA

Finalists:
Adelaide's Finest Supermarkets – SA
Clive Perryman - TAS

 

 

 

Safety Award

Winner: Sydney Fish Market - NSW

Finalists:
Clean Green Program - SA
Mareterram Fisheries - WA

 

 

 

Restaurant Award

Winner: Freycinet Marine Farm - TAS

Finalists:
Manly Fish Café - NSW
Saffron - NT

 

Take-away Fish and Chips Award

National People's Choice Awards Winner: Tasmanian Gourmet Seafoods

 

Judged Fish and Chips Winner: Frying Nemo - NT

Minister Best Name Award Winner: The Stunned Mullet

 

 

 

Industry Ambassador Award

Winner: Peter and Una Rockliff- TAS

Finalists:
Annie Jarrett- QLD
Chris Calogeras- NT
 

 

 

Hall of Fame Inductees 2017 

Barry Evans

 

Jayne Gallagher

 

Annie Jarrett

 

Michael Kailis

Leonie Noble
Bill Passey
Peter and Una Rockliff
Sime (Sam) Sarin
Grahame Turk AM

National Seafood Industry Awards 2017